top of page
וטרינר הרעלה יהוד

הרעלות נפוצות בחיות מחמד

סכנות מהמטבח

מאת ד"ר שגיא לוי, רופא וטרינר

 

 

 

 

בוודאי שאלתם את עצמכם לא פעם במה אסור להאכיל את חיית המחמד שלכם. מאמר זה מרכז עבורכם את המאכלים הנפוצים האסורים למאכל עבורם ואת התגובה הרפואית המומלצת לטיפול במקרים של הרעלה. המאמר אינו מחליף בדיקת וטרינר. קיימים עוד מזונות פחות נפוצים הרעילים עבורם ומאמר זה קצר מלהכיל את כולם.

 

לא מצאתם את המידע הדרוש לכם במאמר זה?

 

 

וטרינר גני תקווה

 שוקולד וקפאין

שוקולד וקפה מכילים מתילקסנטינים שגורמים לסימני מערכת עיכול במינונים נמוכים (הקאות ושלשולים) ובמינונים גבוהים עלולים לגרום לפגיעה בשריר הלב ולסימנים עצביים. חתולים רגישים להרעלה זו יותר מכלבים, יחד עם זאת, עקב הרגלי אכילה בררניים יותר הם מורעלים לעיתים רחוקות יותר. מינון המתילקסנטינים עולה ככל שאחוז מוצקי הקקאו גבוה יותר (שוקולד מריר יותר מחלב).  

 

סימנים קליניים יכולים להיות הקאות, שלשולים, עליה בשתיה והשתנה, חולשה, התעלפויות כתוצאה מהפרעות קצב בלב, עוויתות ואף לקומה.

 

במקרה של אכילת מזון שכזה יש להעריך כמות שנאכלה וסוג השוקולד או הקפה (חלב לעומת מריר לדוגמא) וליצור קשר עם הוטרינר על מנת להעריך את חומרת ההרעלה. 

הרעלה וטרינר גבעת שמואל

קסיליטול

וטרינר

אגוזי מקדמיה

 

קסיליטול הינו ממתיק מלאכותי אשר נמצא בשימוש בממתקים ללא סוכר, דגני בוקר, משחת שיניים ובחלק ממשקאות ללא סוכר. בעוד שהספיגה בבני אדם הינה איטית והאפקט מינימלי על רמות האינסולין, המצב בבעלי חיים אינו כזה. אכילת קסילטול גורמת לשחרור מסיבי של אינסולין שמוביל לירידת רמת סוכר בדם לרמה מסוכנת עד כדי התעלפות. מדווחים גם כלבים שסבלו מהרעלת כבד משמעותית ואף לכשל כבד לאחר שאכלו קסילטול לא כתלות במנה שנאכלה.

 

כלבים לרוב יקיאו אחרי אכילה של קסילטול. סימנים קליניים נוספים יופיעו תוך כחצי שעה עד שעה והם כוללים חולשה, דמנציה, שינויים התנהגותיים ירידה בראייה ואף עוויתות. בשלב מאוחר יותר עלולים להופיע סימנים של כשל כבדי. 

 

הטיפול בהרעלת קסילטול הינו אגרסיבי ויש להגיע לוטרינר בהקדם האפשרי. 

 

הרעלה של אגוזי מקדמיה דווחה אך ורק בכלבים ולא ידוע איזה מרכיב מהאגוז הוא שגורם להרעלה. 

 

סימנים קליניים יופיעו תוך כשעה עד 12 שעות מזמן האכילה והם כוללים חולשה, דיכאון, הקאות, רעידות וחום גבוה. מצבים אלו יכולים להדרדר עד כדי כאב בטן חמורים, חוסר יכולת לעמוד ואפילו דיכוי נוירולוגי עד כדי קומה. 

 

הטיפול בהרעלת אגוזי מקדמיה הינו אגרסיבי ויש להגיע לוטרינר בהקדם האפשרי.

 

 

וטרינר הרעלה

מזון מקולקל/מעופש

מזון מקולקל עלול להכיל כמות גבוהה מאוד של חיידקים אשר מסוגלים לגרום לתחלואה מכאב בטן עד שלשולים והקאות, עליה בחום הגוף התייבשות וחולשה כללית.

 

מזון מעופש עלול לכלול רעלנים מסוג אפלאטוקסינים שמיוצרים ע"י פטריה מסוג אספרגילוס. הרעלן פוגע באופן ספציפי בכבד ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך עד כדי כשל כבדי.  הסימנים הקליניים בהרעלת אפלאטוקסינים כוללים חוסר תיאבון, הקאות, שלשולים, חום, לעיתים יפתחו צהבת עקב הכשל הכבדי. ייתכנו סימני מערכת עצבים של התעלפות עד כדי קומה. לרוב חיות אלו ישתו וישתינו יותר מהרגיל. 

 

הטיפול הוטרינרי כולל טיפול תומך וטיפול כבדי. המלצה וטרינרית - הימנעו מהאכלה במזון שאינו מזון מסחרי. 

וטרינר גני תקווה

שום ובצל

שום ובצל וצמחים נוספים ממשפחת הבצלים מכילים תרכובות המכילות גופרית (ומכאן הריח האופייני) .  אכילת תרכובות אלו ע"י חיות מחמד גורמת לעליה ברדיקלים החופשיים וכתוצאה מכך להרס של ממברנות תאי הדם האדומים ואנמיות המוליטיות חמורות.  מזונות אלו רעילים בכל צורה שלהם : טריים, מבושלים, מטוגנים ואפילו באבקה (יש לקחת בחשבון שגם באבקת מרק קיימים ריכוזים לא מבוטלים של תרכובות אלו עקב הימצאות שום ובצל באבקה). דרגת הרעילות משתנה לפי ריכוז תרכובות הגופרית. חתולים רגישים אף יותר מכלבים למרות שהרעלות כאלו נפוצות פחות בחתולים מכיוון שנרתעים מהריח והטעם. חשוב לציין ששום ובצל אינם "האנטיביוטיקה של הטבע" עבור חיות המחמד שלכם ויש להמנע ממזונות מסחריים המכילים מרכיבים אלו. 

 

סימנים קליניים יכולים להיות הקאות ושלשול בשלב הראשוני וריריות חיוורות עקב האנמיה. סימנים נוספים הם נשימות מהירות, חולשה כללית וצהבת.

 

במקרה של אכילת מזון שכזה יש צורך בהגעה לוטרינר בהקדם האפשרי. 

 

וטרינר הרעלה קריית אונו

ענבים וצימוקים

מנגנון ההרעלה בענבים וצימוקים לא ידוע לחלוטין. המנגנון גם לא תלוי מינון ולכן כלבים וחתולים יכולים להיות מורעלים גם באכילת כמות נמוכה ביותר. אכילת פירות אלו עלולה לגרום לנזק כליות אקוטי חמור עד כדי כשל כלייתי. 

 

הסימנים הקליניים הראשוניים הם הקאות שמתחילות תוך כ24 שעות מזמן האכילה. סימנים נוספים שעלולים להופיע הם חולשה כללית, חוסר תיאבון, שלשול. ככל שהפגיעה בכליה חמורה יותר תהיה גם ירידה בייצור ומתן שתן. 

 

הטיפול הוטרינרי באכילת ענבים הינו אגרסיבי ולרוב כולל השריית הקאה ושימוש בפחם פעיל בשילוב עם טיפול אגרסיבי בנוזלים ותרופות. במצבים חמורים בעלי חיים אלו יעברו טיפולי דיאליזה. 

וטרינר

בשר או ביצים לא מבושלות

בשר או ביצים לא מבושלות עלולים להכיל חיידקים מרובים כגון חיידקי סלמונלה ולעורר סימני מחלה כגון שלשולים וכאבי בטן ועד מצבים מסכני חיים. בבשר חי תיתכן גם נוכחות טפילים כגון טוקסופלסמה שעלולים לעורר סימני מחלה קשים בבעל החיים.

האכלה במזון חי לאורך זמן עלולה גם לפגוע בספיגה של ויטמינים מקבוצת B. 

 

המלצת הוטרינר:  להימנע מהאכלה בבשר או ביצים לא מבושלות. 

מרפאה וטרינרית

אלכוהול ועיסת בצק

תהליך התססת השמרים גורמת ליצירה של אתנול. אתנול נמצא במגוון רחב של נמצא גם במגוון רחב של ממסים, דלק, צבעים, תרופות ובשתיה חריפה. בבעלי חיים הרעלה זו נגרמת בד"כ משתיה של משקאות חריפים, לרוב ללא כוונה תחילה. באכילת בצק תהליך התסיסה ממשיך בבטן לאחר אכילת הבצק עקב הטמפ' במערכת העיכול ומשחרר אתנול. 

 

האתנול עלול לגרום לפגיעה כבדית וכתוצאה מכך לסימני כשל כבד, חולשה, טמפ' גוף נמוכה, אי שליטה במתן שתןף כשל לב, עוויתות, כשל נשימתי ואף קומה. 

 

הטיפול בהרעלה כולל בשלב הראשון השריית הקאה בכלבים שאכלו עיסה ועדיין לא מראים סימנים קליניים ועד שטיפת קיבה למקרים שבהם השריית ההקאה לא מצליחה. מסיבות אלו יש חשיבות לטיפול וטרינרי בשלב מוקדם יחסית.  הטיפול לאחר מכן הוא תומך בעיקרו עם דגש על שמירת חומציות הדם, טמפ' וטיפול בנוזלים. מקרים של עוויתות או חיות בקומה כתוצאה מהרעלת אתנול יטופלו בצורה אגרסיבית יותר. 

וטרינר למקרה חירום

אבוקדו

כל חלקי האבוקדו (פרי, גלעין, עלים) מכילים רעלן בשם פרסין שגורם לפגיעה ונמק של שריר הלב.  כאשר החלק הרעיל ביותר הוא עלי האבוקדו.   הרעלן פרסין גורם לנמק של שריר הלב ביונקים. 

 

הסימנים הקליניים בהרעלת אבוקדו הינם של כשל לבבי המתפתח תוך 24-48 שעות ומאופיין בחולשה, קשיי נשימה, בצקות, כחלון ריריות, שיעול, קושי בפעילות מאומצת ואף מוות. 

הטיפול הוטרינרי במקרים של הרעלת אבוקדו כולל באי ספיקת הלב. 

 

ידוע שעקב אחוזי השומן הגבוהים באבוקדו לכלבים יש חיבה לאכול אותו. מומלץ להימנע מלהאכיל באבוקדו גם בכמויות קטנות. 

וטרינר כונן

מוצרי חלב

בכלבים וחתולים בחיה הבוגרת קיימת אי סבילות ללקטוז החלב (בניגוד לחלק נכבד מאוכלוסיית האדם אשר מסוגלת לעכל לקטוז כל חייה ולכן שותים חלב וצורכים מוצרי חלב). האכלה במוצרי חלב לא תגרום להרעלה אך עלולה לגרום לשלשולים, כאבי בטן ואף הקאות עקב אי יכולת לעכל את לקטוז החלב ותסיסת חיידקים מפרקי לקטוז במערכת העיכול.

 

אי לכך לא מומלץ להאכיל כלבים וחתולים בחלב ואף לא במוצרי חלב שונים. 

וטרינר חירום

עצמות

האכלה בשאריות המכילות עצמות מסוכנת מאוד לכלבכם ויש הנוטים לחשוב שתוספת קבועה של עצמות להזנת הכלב מהווה תוספת סידן הכרחית לגידול כלבם. הלעיסה של העצמות גורמת לשחרור של שבבי עצם שאינם מתפרקים בקיבה ועלולים להתקע במעי ולגרום לחסימת מעי. חסימות מעי לרוב מסתיימים בניתוח ולעיתים אף להסרת מקטע מעי עקב פגיעה בלתי הפיכה באספקת הדם לרקמת המעי. 

 

המלצתינו - למרות שהעצמות המסוכנות יותר הינם עצמות קטנות שמקורם בעוף, אנו ממליצים להימנע מהאכלה בכל סוג של עצמות.  בעלי החיים שאנו מגדלים לא צריכים תוספות סידן והאוכל המסחרי לרוב מכיל את כמות הסידן הנדרשת להתפתחות הגזע כתלות בהתאמת המזון לכלב. מעבר לנזקים הישירים של העצמות קיימים גם נזקים להאכלה בעודפי סידן. 

 

רוצים להאכיל בכל זאת בעצמות? ניתן לקנות לכלבכם עצמות העשויות מעור מיובש בחנות החיות או אצל הוטרינר אשר אינם מסכנות את חייו. 

וטרינר 24 שעות

ליבת תפוח

גרעיני התפוח מכילים ציאניד, כמו גרעינים של פירות נוספים כגון אפרסק ושזיף. אין סכנה בהאכלה בתפוח ועקב כמויות הסוכר הגבוהות משמש גם כצ'ופר טבעי לכלבים והסכנה הינה בהאכלה בליבת התפוח אשר מכילה את הגרעינים.

 

הסימנים הקליניים בהרעלת ליבת תפוח בכלבים (שנובעת מהציאניד)תלויי מינון. במקרים של אכילת כמות משמעותית של גרעינים הכלב יראה אישונים מורחבים, נשימות מהירות, הקאות, חולשה כללית עד כדי התמוטטות, הפסקת נשימה וסימני כשל לבבי.

 

הטיפול הוטרינרי בהרעלות מסוג זה הינו טיפול תומך אגרסיבי בכלבים בהם הופיעו סימנים קליניים. במקרה של כלב שמראה חלק מהסימנים יש להגיע לקבל טיפול וטרינרי בהקדם. 

bottom of page