top of page

 

צמחי בית רבים רעילים לחתולים ולכלבים. לעיתים קרובות שואלים אותנו לגבי רעילות כזו או אחרת של צמחי נוי. חוסר מודעות לרעילות אותם צמחים יכולה לגרום להרעלות קשות ויש צורך להיות מודע לכך, כולל צמחים שגדלים בחצר הבית ויש לכלבים או חתולים גישה אליהם. מצורפת רשימה של צמחים רעילים לכלבים וחתולים. בכל מקרה של אכילה של אחד מהצמחים האלה, נא ליצור קשר עם המרפאה הוטרינרית ולהביא את בעל החיים לבדיקה אצל הוטרינר בהקדם. 

נתקלתם במקרה חשוד להרעלה? צרו קשר באופן מיידי עם המרפאה

 

משפחת השושניים  פרחים ממשפחת השושניים כגון שושן צחור, שושן אסיאתי, שושנת העמקים וכו'. אכילה של כל חלק מהצמח יכולה לגרום לחתול לפתח כשל כליות ודורשת טיפול מיידי. אכילה של כמות קטנה של עלים בודדים תגרום לחתול להיות חולה ובמידה והחתול לא מטופל יכולה אף לגרום לנזק בלתי הפיך. סימני הרעלה: ריור, הקאות, אובדן תאבון, השתנה מרובה שממשיכה באי מתן שתן לאחר יום יומיים והתייבשות. אם יש חשד שהחתול אכל מפרחים אלו קיימת חשיבות מרובה לטיפול מיידי במרפאה הוטרינרית.

קנאביס אכילה של צמח הקנאביס על ידי חיות המחמד שלנו יגרום לחוסר יציבות, הקאות, שלשולים ,ריור, עליה בקצב לב, עוויתות ותרדמת. למאמר מלא על הרעלת קנאביס או מריחואנה לחצו כאן

דקל ננסי (ציקאס מופשל) כל חלקי הצמח רעילים. שם הרעלן הוא ציקאסין אשר פוגע במערכת העיכול, בלבלב ובכבד. בנוסף הצמח מכיל רעלנים שפוגעים במערכת העצבים. דווחו בספרות הוטרינרית גם מקרים של פגיעה כלייתית. סימני הרעלה מופיעים לרוב תוך 12-24 שעות והם כוללים ירידה בתאבון, הקאות, שלשולים, ריור, כאב בטני, חולשה, צהבת, חום ודימומים על פני העור. יתכנו גם סימנים עצביים כגון הליכה לא יציבה, רעידות, מצב מנטלי לא תקין ופרכוסים. 

צבעוני/ נרקיס  הפקעת מכילה רעלנים אשר גורמים לבעיות במערכת העיכול כגון ריור, הקאות, שלשולים, בחילות, אובדן תאבון, כאב בטן עוויתות, דיכוי נשימתי ועליה בקצב הלב.  

רודודנדרון/אזליאה (שושנת האלפים) מכילים רעלנים הנקראים grayantoxins אשר גורמים להקאות, ריור, שלשול, חולשה, ירידה בתאבון, שינויים בקצב הלב ודופק גבוה , ירידה בלחץ דם, רעידות, עוויתות, עיוורון. הרעלה חמורה מאזליאה תגרום לתרדמת (קומה) ומוות. 

הרדוף הנחלים כל חלקי הצמח הם רעילים. החומר הרעיל נקרא אולנדרין והוא גורם לגירוי במערכת העיכול כגון ריור, הקאות, בחילות, שינויים בקצב לב ודופק גבוה, חום נמוך, התמוטטות, רעידות, עוויתות, ואף למוות. 

קיקיון מצוי  החומר הרעיל נקרא ריצין והוא גורם לכאבי בטן קשים, ריור, הקאות , שלשולים, צמא מוגבר, חולשה, אובדן תאבון. במקרי הרעלה קשים ניתן לראות התייבשות, התכווצויות שרירים, רעידות, עוויתות, תרדמת ומוות. 

רקפת הפקעת מכילה חומר רעיל בשם ציקלאמינין. סימני הרעלה כוללים: גירוי של מערכת העיכול והקאות מרובות, שינויים במקצב הלב ו/או דופק גבוה. 

ניצנית  מכיל רעלנים שגורמים לגירוי במערכת העיכול כגון ריור, הקאות ושלשולים. בנוסף לרעלנים שרעילים ללב שגורמים לבעיות בקצב הלב. 

וטרינר בקריית אונו

וטרינר בצמוד לפתח תקווה

טקסוס מעונב  לרעלן קוראים טקסין והוא גורם לסימנים במערכת עצבים המרכזית כגון רעידות, חוסר שיווי משקל, קושי נשימתי, גירוי מערכת העיכול, כשל לבבי אשר יכול לגרום למוות. 

אנתוריון  רעיל לכלבים וחתולים וגורם לסימנים כגון: ריור, גירוד הפנים או הפה, התנפחות השפתיים או הלשון, גירוי סביב הפה, נביחות או יללות חזקות, הקאות, קושי בבליעה וחסימת דרכי אוויר. 

אמריליס יפהפה ( ידוע גם בשמות: בלהדונה לילי או הגברות הערומות)  מכיל רעלנים שגורמים לשלשול , הקאות , ריור, כאב בטני, אנורקסיה , רעידות ודכאון. 

סתוונית  אכילה של פרח זה תגרום לגירוי בפה, הקאות דמיות, שלשול, שוק, הרס איברים נרחב ודיכוי מח עצם. 

חרצית פרח זה מכיל פירתרינים אשר גורמים לבעיות במערכת העיכול כגון: ריור, הקאות ושילשולים. במקרים מסויימים החיה תראה ירודה ותראה חוסר שיווי משקל.  

קיסוס החורש במקרה של בליעה של צמח זה הכלב או החתול יראו סימנים של כאב בטני, הקאות, ריור ושלשולים. 

ספטיפיליום הקריסטלים בצמח זה גורמים לגירוי בפה, ריור מוגבר, הקאות, קושי בבליעה ותחושת שריפה של הפה, השפתיים והלשון לחיות שאכלו את הצמח. 

פוטוס אם צמח זה נלעס או נבלע הוא גורם לגירוי והתנפחות של הרקמות בפה ובשאר חלקי מערכת העיכול.

שפלרה שיחנית  מכילה קריסטלים שגורמים לגירוי בפה, ריור מוגבר , הקאות, קשיים בבליעה, תחושת שריפה של הפה, השפתיים, והלשון בכלבים וחתולים שאוכלים את הצמח. 

 

וטרינר בקריית אונו

וטרינר בצמוד לפתח תקווה

 

בבית עם חיות תמיד כדאי לבדוק איזה צמחים מכניסים הביתה. במקרה של חשד של בליעה של אחד הצמחים המוזכרים למעלה יש לייצור קשר עם המרפאה בהקדם האפשרי ולהגיע לבדיקה אצל הווטרינר. 

ניתן ליצור קשר עם הוטרינר דרך הקישור הזה או לחייג 1700-551-772.

אנו זמינים למקרה חירום 24 שעות ביממה. 

צמחים רעילים לכלבים לחתולים

 מאת ד"ר מיכל בלוטמן, רופאה וטרינרית בקריית אונו

 

 

 

 

bottom of page