top of page
וטרינר חירום

למה הכלב שלי מתגרד כל הזמן?

על אלרגיות נפוצות בכלבים וחתולים

מאת ד"ר שגיא לוי, רופא וטרינר בקריית אונו

 

 

 

תלונה נפוצה במרפאה היא על גירודים בכלבים וחתולים גם לאחר טיפול תדיר בפרעושים. חשוב להבין שגרד נגרם בהרבה מקרים על רקע אלרגי ואבחון הגורם לתגובת האלרגיה בחיות המחמד שלכם יכול לשפר במידה ניכרת את איכות החיים שלה. האלרגיות הנפוצות בכלבים וחתולים הם אלרגיה לפרעושים, למזון ולמרכיבים סביבתיים, יחד עם זאת קיימות אלרגיות נוספות ועל מנת להגיע לאבחון נכון יש צורך להגיע לבדיקת וטרינר. 

 

מערכת החיסון הינה בעלת מרכיב הגנתי. תגובה של מערכת החיסון למרכיבים שאינם מחוללי מחלות (=פתוגנים) כגון חלבון מהחי אינה רצויה ומהווה מעין שיבוש של התגובה החיסונית הנורמלית. קיימות תופעות נוספות כגון אי סבילות למזון מסוים, לא מדובר כאן בתגובה אלרגית מכיוון שאין שפעול של מערכת החיסון במקרים אלו. 

 

תיאוריית ערך הסף threshold phenomenon - מדברת על כך שלכל כלב או חתול יש נטייה גנטית לפתח אלרגיה כשעוברים סף גירוי מסוים שעד אליו ניתן להיחשף לחומרים אלו ללא תגובות כלשהן. כשכמות האלרגנים עוברות ערך סף זה מערכת החיסון תגיב בתגובה אלרגית. אם ניתן להוריד את העומס האלרגני אפילו במעט הפרט יעבור למצב בו הוא לא מראה סימני אלרגיה וגרד כלל וזוהי מטרת הטיפול. 

 

אפקט סוכם summation effect- הופעה של מס' גורמים מעוררי אלרגיה בו זמנית תגרום לפרט לעבור את ערך הסף של הגירוד מוקדם יותר לעומת הופעה של כל סימן לבדו. האפקט הוא אדביטי ומתגבר עם שילוב של גורמים נוספים. כדי לטפל בתגובת אלרגיה צריך לבודד ולטפל בכל הגורמים. 

 

 

אלרגיה לפרעושים כלב וטרינר

אלרגיה לפרעושים

אלרגיה לפרעושים הינה האלרגיה הכי נפוצה בכלבים וחתולים. זוהי גם מחלת העור השכיחה ביותר שנצפית במרפאות וטרינריות ומאובחנת ע"י וטרינרים. הגורם הכי שכיח לאלרגיה זו הינו פרעוש החתול. החומרים האלרגניים נמצאים ברוק של הפרעוש והם חודרים לדם בזמן אכילה של הפרעוש.

 

מחזור החיים של הפרעוש  כולל 4 שלבים בין ביצה לבוגר, אולם, רק הצורה הבוגרת של הפרעוש ניזונה מארוחת דם זמן קצר לאחר שעולה על המאכסן. בתנאים אופטימליים פרעוש יכול לשרוד כחודשיים ללא הזנה כלשהי ולכן שורדים טוב בסביבה. נהוג לחשוב שעל כל פרעוש שרואים על בעל החיים קיימים עוד כ100 פרטים נוספים בסביבה. 

 

המופע הקליני הראשון הנראה הוא גרד. בכלבים אזורי הגרד הם  שורש הזנב, אזור הירכיים האחוריות, בטן ומפשעות ברגליים אחוריות.  במקרים בהם מופיע גרד באזורים אלו המחשבה הראשונה צריכה להיות על אלרגיה לפרעושים. חשוב להדגיש שמדובר בתגובה אלרגית ולמרות שהפרעוש יכול לעקוץ את בעל החיים בראש סימני הגרד יופיעו בכל זאת באזורים אלו. בחתולים הגרד יופיע בצוואר ובגב, לעיתים נראה קרחות סימטריות. בבדיקה הפיסיקלית שיתבצע במרפאה הוטרינרית הוטרינר יאפיין את מיקום וסוג הגרד ויוכל לבדוק האם הגרד מתאים לאלרגיה לפרעושים. 

 

הידעת? נגיעות בפרעושים לרוב תגרום לנגיעות בתולעי סרט מכיוון שהפרעושים הם מאכסני הביניים של תולעים אלו. במקרים של נגיעות בפרעושים יש לטפל במקביל גם בטיפול נגד תולעים.  

 

יש לבצע טיפול נגד פרעושים במקביל לטיפול נגד גרד. הטיפול מורכב מטיפול של בעל החיים ובמקביל טיפול סביבתי נגד פרעושים. חשוב לזכור שכלבים אלרגיים דורשים טיפול יותר אגרסיבי נגד פרעושים. 

 

קיימים מס' תכשירים נגד פרעושים ביניהם אמפולות, קולרים וכדורים נגד פרעושים מסוג טריפקסיס Trifexis או ברבקטו Brevecto.  ניתן להתייעץ עם הוטרינר לגבי החומר המתאים ביותר ובעל תופעות הלוואי הזניחות ביותר. 

אלרגיה למזון
אלרגיה למזון יכולה להתפתח למזון חדש או למזון שבעל החיים רגיל כבר לאכול. יכול להופיע בכל גזע גיל ומין, יחד עם זאת, המופע קיים ביתר בגזעים מסוימים כגון שי-צו, יורקשייר טרייר, שארפיי ועוד. רוצים לדעת האם הכלב שלכם נמצא בסיכון לתגובה אלרגית? שאלו את הוטרינר בחלק מהמקרים קיימת צואה רכה יחסית, יחד עם זאת, הוא מופיע בפחות מ20% מהמקרים וצואה תקינה לא שוללת אלרגיה למזון. 
 
הגרד יופיע כל השנה ולא ביתר בעונות החמות כמו באלרגיה למרכיבים סביבתיים. לעיתים הממצא היחידי יהיה דלקת אוזניים. חתולים יראו גרד בראש ובצוואר וקרחות סימטריות. רוב האלרגיות הינם לחלבון ולרוב לחלבון מהחי. 
 
האבחון מתבצע אצל הוטרינר ע"י דיאטת אלימינציה בה מחליפים את המזון למשך חודשיים-שלושה חודשים. התגובה תופיע כעבור כחודשיים במקרה של אלרגיה למזון. החלפת המזון יכולה להיות למזון המכיל חלבון חדש שאליו החיה לא נחשפה או למזון היפואלרגני שמכיל חלבון שעבר הידרוליזה (=תהליך בו החלבון במנה מפורק לחומצות אמינו מתחת לסף הגילוי של מערכת החיסון). חשוב לציין שקיימים הרבה מזונות בשוק שמתיימרים להיות היפואלרגניים אולם לרוב מזונות היפואלרגניים אמיתיים ימכרו במרפאות וטרינריות בלבד.   
 
על מנת לאבחון באופן אבסולוטי אלרגיה למזון הוטרינר יבצע מבחן בו לאחר מס' חודשים תתבצע חזרה למזון הרגיל ותיבחן התגובה העורית. במידה ולא קיימת החמרה ככל הנראה לא קיימת אלרגיה למזון. 
 
הידעת? בהאכלה במזון היפואלרגני קיימת חשיבות עליונה בהאכלה במזון היפואלרגני כמזון בלעדי ללא שום תוספות מהחי. מתן של צ'ופרים קטנים לדוגמא תגרום לביטול יתרונות המזון ההיפואלרגני. 
חתול מתגרד
כלב מתגרד ואלרגי
אלרגיה בכלבים
אלרגיה למרכיבים סביבתיים Atopic dermatitis
מופיע בכלבים בהם קיימת רגישות גנטית לגירוי סביבתי, אלרגניים חודרים דרף מערכת הנשימה והעור (ולכן המחלה נקראת גם אסטמה של העור). העור בבעלי חיים אלו לא תקין וקיימת בעיה במחסום העורי שאמור למנוע מחומרים מעוררי תגובת אלרגיה לחדור פנימה. המחלה עם מרכיב תורשתי משמעותי וקיימים גזעים כגון לברדור, גולדן רטריבר, מלטזים, שי-צו, טרייר, דלמטי, סטר אירי ורועה גרמני אשר נמצאים בסיכון יתר לחלות במחלה.  אלרגניים נפוצים הם קרדית אבק הבית, פטריות, קשקשים ואבקנים (ולכן מרכיב עונתי יותר בחודשי האביב). האלרגיה לרוב תופיע בגיל צעיר עד גיל ביניים. לרוב קיימת תמיד תגובה אלרגית והיא רק מחריפה עם הגיל. במקרה של החמרה בסימנים עוריים, גם בכלב אלרגי יש להפנות את תשומת הלב של הוטרינר לגבי העניין. 
 
מקומות גרד אופייניים יהיו בכפות הרגליים, פנים, בתי שחי ומפשעות, דלקות אוזניים. כלבים אלו יפתחו לעיתים זיהומים משניים בשמרים והעור ישחיר. לעיתים תופיע הזעה בכלבים אלו בבתי שחי.  
 
אבחון יכול להתבצע על סמך בדיקת נוגדנים שנשלחת לחו"ל ונותנת תמונת מצב למה הכלב רגיש. לאחר מכן ניתן לבחור דרך טיפול שיכולה לכלול הימנעות מחשיפה לחומרים המעוררים תגובת אלרגיה (הימנעות מדשא למשל) או דסנסיטיזציה ע"י הזרקה של חומרים אלרגניים אלו במרפאה הוטרינרית  במינונים עולים כדי להוריד את התגובה החריפה בזמן חשיפה לאלרגנים. 
הטיפול נגד הגירודים יכלול שימוש באנטיהיסטמינים לעיתים בשילוב עם סטרואידים להורדת התגובה האלרגית, חפיפה עם שמפו היפואלרגני שמוריד את העומס של החומרים האלרגניים מהעור.  קיימות תרופות נוספות אשר יכולות למתן תגובה אלרגית כגון טיפול בציקלוספורין ולעיתים נשקול טיפול בתרופות אלו. 
 
 
אלרגיות נוספות
מאמר זה מכסה את האלרגיות העיקריות המופיעות בכלבים וחתולים ברפואה וטרינרית. קיימות אלרגיות נוספות כגון אלגיה למגע לחומרים כגון פלסטיק, אלרגיה לחומרי ניקוי, אלרגיה לעקיצות יתושים וכו'. מאמר זה קצר מלהכיל את כל תגובות האלגיה ולכן חשיבות בדיקת הוטרינר על מנת לאבחן את הגורם הנכון הגורם לתגובה העורית. חושד שהכלב סובל מאלרגיה? פנה אלינו
 
וטרינר לקדחת קרציות בגני תקווה
שעלת מכלאות בכלבים
חיסון משושה בכלבים בקריית אונו
bottom of page