top of page
וטרינר לקדחת קרציות בגני תקווה

קדחת קרציות בכלבים "הרוצח השקט"  

למה חשוב לטפל בכלבים נגד קרציות?

 

מאת ד"ר שגיא לוי, רופא וטרינר

 

 

 

 

מהי קדחת קרציות?

קדחת קרציות נגרמת ע"י חיידק תוך תאי בשם ארליכיה. המחלה מוגדרת כקדחת מכיוון שכשבועיים לאחר חשיפה קיימת מחלת חום דמוית שפעת שנמשכת 1-4 שבועות. לעיתים הסימנים הקליניים מינימלים ויהיה קשה לזהות את קיום המחלה. כשמזוהים סימני מחלה יש לפנות לוטרינר.

 

מי מעביר את המחלה?

המעביר העיקרי של הטפיל היא קרצית הכלב החומה (Rhipicephalus sanguineus) כאשר המאגר העיקרי של הטפיל הינם כלבים והקרציה רק מעבירה את המחלה בין הפרטים השונים. קיימים מס' שלבי חיים לקרצית והיא מסוגלת להיות נשאית לטפיל אפילו למשך שנים אחדות.  ההדבקה יכולה להת רחש באביב ובקיץ, יחד עם זאת עקב ימי חורף חמימים ייתכנו הדבקות גם בחודשי החורף ולכן הטיפול צריך להיות לכל חודשי השנה באזורים נגועים או אצל כלבים שמטיילים בשדות. 

 

הרבה שואלים את הוטרינר לגבי הדבקה של בני אדם מקרצית הכלב החומה ומדובר בטעות נפוצה. המחלה אשר פוגעת בבני אדם נקראת קדחת מערות ומועברת ע"י קרציה מסוג Ornithodoros שהינה קרצית רכה ואינה מדבקת כלבים וחתולים. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

איך מתרחשת ההדבקה?

הקרציה נצמדת לעור  (הידעת? המשיכה של הקרציה הינה ע"י שחרור של פחמן דו חמצני מהכלב + שינויי טמפ'). הקרצית מפרישה חומר שמאפשר לה היצמדות, מפרישה רוק שמכיל חומרים נוגדי קרישה וחומר מאלחש ומתחילה למצוץ את הדם של הכלב. יחד עם הרוק מופרשים חיידקי ארליכיה מבלוטות הרוק של הקרציה. החיידק נבלע ע"י תאי מערכת החיסון ומתחיל להתרבות בתוכם. לאחר מכן מגיע דרך מחזור הדם למערכת הלימפה, לטחול וכד'.

כדי להדביק במחלה הקרציה חייבת להיות על המאכסן לפחות ל24-48 שעות כדי להעביר את הטפיל ולכן קיימת חשיבות גבוהה לדחות את הקרציות בשלב מוקדם יחסית.  לאחר מכן תקופת דגירה של שבוע שבועיים ואז יופיעו הסימנים הקלינים.

 

וטרינר בקריית אונו - וטרינר בגני תקווה

במי המחלה פוגעת?

קדחת קרציות מדביקה את כל הגזעים. ישנם גזעים רגישים יותר כגון: רועה גרמני, האסקי ומלמוט. הוטרינר ישים דגש במיוחד בגזעים אלו.

 

וטרינר לכלבים בקריית אונו

וטרינר לחתולים בגני תקווה

 

 

מהם שלבי המחלה?

שלב ראשון מופיע כשבועיים לאחר החשיפה ונמשך 1-4 שבועות. הסימנים יהיו סימנים דמויי שפעת, הרבה פעמים הסימנים יהיו מינימליים ויהיה קשה לזהות אותם. החיידק מופץ בגוף, מתרבה בתאי מערכת החיסון.

 

סימנים נוספים שעלולים להתפתח:

-חום

-עין אדומה

-דימומים ספונטניים מהאף ומהפה עקב פגיעה בטסיות הדם

-דימומים תת עוריים

-חולשה כללית

-חוסר תיאבון

 

בשלב השני הכלב יראה בריא, שלב זה יכול להמשך חודשים ואף שנים. החיידק נמצא ברקמות הגוף וניתן יהיה לראות את הנגיעות רק בבדיקות דם שמתבצעות במרפאה הוטרינרית. 

 

בשלב השלישי, השלב הכרוני, הכלב יראה את הסימנים הקליניים הבאים או חלק מהם:

-חולשה כללית

-חום

-דיכאון

-הגדלת קשרי לימפה (יתגלה בבדיקה פיסיקלית אצל הוטרינר)

-דימומים תת עוריים

בבדיקות דם ניתן יהיה לראות פגיעה בכדוריות הדם, טסיות הדם ובתאים הלבנים עקב דיכוי מח עצם. הכלב עלול למות כתוצאה מזיהום דם (ספסיס) או עקב דימומים בלתי נשלטים. 

 

חשוב לדעת! בשלב השלישי (הכרוני) הכלבים מגיבים פחות טוב לטיפול ולעיתים לא מגיבים כלל עקב הפגיעה המשמעותית במח העצם. קיימת חשיבות רבה למניעה של הדבקה בקרציות וטיפול עוד בשלב הראשון. לכן בהופעת סימנים קליניים דומים עם היסטוריה של נגיעות בקרציות יש להגיע לבדיקת וטרינר בהקדם האפשרי.  לא קיים חיסון לקדחת קרציות והמניעה היא רק ע"י הורדת נגיעות בקרציות וטיפול בחיידק במידה וקיים. חשוב לבצע בדיקות דם למעקב לאחר טיפול על מנת להעריך את יעילות הטיפול.

 

 

איך דוחים קרציות?

קיימים קולרים מסחריים אפקטיביים מאוד לדחיית קרציות לתקופה של כחצי שנה. חשוב לבחור קולר שאינו מכיל פרופוקסור שיאסר בקרוב לשימוש עקב רעילות החומר לבני אדם. ניתן להתייעץ איתנו, מרכז וטרינרי Vet Care בקריית אונו, לגבי בחירת קולר מתאים.

 

 

 

מצאתי קרציה בכלב באור יהודה
קדחת קרציות בכלבים וטרינר קריית אונו מרכז וטרינרי קריית אונו
bottom of page