סקאביאס בארנבים

טפיל העור הנפוץ ביותר בארנבונים בארץ 

למה חשוב לטפל ומהם הסכנות בנגיעות בסקאביאס?

 

מאת ד"ר שגיא לוי, רופא וטרינר בקריית אונו

 

 

 

 

 

 

סקאביאס הינו טפיל העור העיקרי הגורם למחלות עור בארנבונים. הטפיל אשר גורם למחלה נקרא sarcoptes scabei אשר שייך למשפחת האקריות, ייצור בגודל מיקרוסקופי אשר לא ניתן לראותו בעין. הטפיל מהווה סכנה זואונוטית עקב יכולת ההדבקה של בני אדם ובנוסף יכול להדביק חיות בית אחרות כגון כלבים וחתולים. נגיעות בטפיל גורמת לגרד עז ודלקת עורית. ההדבקה באדם נפוצה יותר בילדים ומדוכאי חיסון. 

 

מהו טפיל הסקאביאס?

הטפיל שייך למשפחת האקריות, טפילי עור אשר קרובים למשפחת העכבישים. הטפיל חי כ3-4 שבועות על המאחסן. לאחר ההזדווגות הנקבה חופרת תעלה בעור ומטילה כ3-4 ביצים בתעלה שחפרה. הביצים בוקעות תוך 3-7 ימים והלרווה מבצעת נדידה מתחת לעור עד להתפתחות לשלב בוגר ואז בוקעות החוצה מהעור על מנת להתרבות. 

 

מהו המופע הקליני של המחלה?

פצעים יופיעו לראשונה באזור האף והשפתיים, בצוואר ולעיתים באזור איברי המין. נגיעות בטפיל תגרום לגרד עז של הארנבון וליקוק של אזורים נגועים. המופע יכלול קרחות כתוצאה מהליקוק העצמי. לעיתים ניתן לראות מעין מופע של רטיבות שמתייבשת לקשקשים באזורי הלקוח. ע"י גרימת נזק עצמי לרקמה הנגעים יתפתחו לפצעים וזיהום משני בחיידקים.  נגיעות חמורה תוביל אפילו לאנמיה ודיכוי תאי מערכת החיסון. הארנבון יהפוך להיות חלש מאוד ועלול למות תוך מס' ימים עד שבועות. 

מרפאה וטרינרית ארנב

איך מאבחנים נגיעות בסקאביאס?

אבחון יכול לעיתים להיות קשה כאשר המופע הוא לא קלאסי. בדיקה כללית לא תמיד מספקת כדי לאתר את הטפיל. האבחון יתבצע ע"י מגרדים של האזור שיבוצעו ע"י וטרינר ויבדקו תחת מיקרוסקופ. אם מזהים טפיל או ביצה אחת מדובר באבחון. אם לא נמצא שום דבר במיקרוסקופ מומלץ לקחת דגימות מאזורים נוספים ולבדוק בשנית. ניתן לקחת ביופסיה מאזורים חשודים ולבדוק האם קיימת נוכחות של הטפיל. 

 

הידעת? כאשר אנו נדבקים בסקאביאס ניתן לראות פסים מתחת לעור שנגרמים בעצם ע"י נדידת הלרווה. הנדידה של הלרווה גורמת לגרד עז וזהו הגרד האופייני הנגרם מהטפיל סקאביאס. כמו כן, אין קשר בין השמיכות הצה"ליות לטפיל מלבד היותם מגרדות "כמו סקאביאס". 

 

מהו הטיפול? 

הטיפול יתבצע ע"י הזרקה של חומרים ממשפחת איברמקטינים 3 פעמים בהפרש של שבועיים תוך כדי שילוב טיפול עם אמפולות מסוג רוולושיין. קיימת חשיבות לטיפול סביבתי מכיוון שהטפיל נמצא במצע עליו גדל הארנבון. ניתן לבצע טיפול מקומי או סיסטמי בפצעים של הארנבון. לעיתים כאשר קיימים בעלי חיים נוספים בבית הכלבים והחתולים יכולים להיות נשאים שאינם מראים סימנים קליניים כתוצאה מהנגיעות בטפיל, אולם, יכולים להדביק בשנית את הארנבון ולהוות סכנה עבורינו. 

חברים קריית אונו. מרפאה וטרינרית גני תקווה. וטרינר תורן. ניתוחים בכלבים. חברים יהוד. וטרינר לחיסונים. וטרינר ביקורי בית. וטרינר תולעת הפארק. מרפאה וטרנרית קריית אונו. מרפאה וטרינרית גני תקווה. מרכז וטרינרי בקעת אונו. מרכז וטרינרי יהוד. וטרינר חירום קריית אונו. בלינסון לחיות מחמד. אורית תדמור מרפאת הכלנית

  • Wix Facebook page

כתובתנו

מרזוק ועזר 7/2 (כניסה מרחוב מהרי"ץ), קרית אונו, ישראל

 

טלפון : 

1-700-551772

טלפון חירום 24 שעות

 

שעות פתיחה

ראשון עד חמישי

 

09:00-13:00

15:30-19:00

 

שישי

09:00-13:00

 

  • w-facebook
  • w-googleplus

שירותי המרפאה

 

- חיסונים שגרתיים

- ניתוחים

- עיקורים וסירוסים

- כירורגיה כללית

- הדרכת גורים

- מזון וציוד הגנה מפרעושים

- וטרינר תורן/ וטרינר חירום

- ביקורי בית

- בדיקות דם

- הדמיה כולל אולטראסאונד ורנטגן

- חוות דעת שניה

- ייעוץ רפואת מומחים

- ניקוי שיניים

- טפסים ואישורים עבור הטסת בעלי חיים לחו"ל

- ייעוץ התנהגותי

-וטרינר תורן קריית אונו

-וטרינר ביקורי בית קריית אונו

-וטרינר ביקורי בית גני תקווה

-וטרינר ביקורי בית אור יהודה

-וטרינר ביקורי בית גבעת שמואל

-וטרינר ביקורי בית יהוד

- וטרינר חירום בקריית אונו

- וטרינר בגני תקווה

- וטרינר לחיסונים בקריית אונו

- בית חולים וטרינרי