top of page
חרדה מרעשים בכלבים

פחדים מרעשים בקרב כלבים | חרדות מרעשים בכלבים

מאת שני משה, מאלפת מוסמכת ומטפלת בעזרת כלבים

הכלב נובח כששומע זיקוקים? הכלב נתקף היסטריה בזמן זיקוקים עד כדי פגיעה בעצמו? מנסה לברוח כששומע רעש? מדובר בחרדה מרעשים חזקים. כיצד יש להתחייס לתופעה? האם ניתנת לטיפול? כל זאת במאמר 

 

כולנו יודעים שהשמיעה של הכלבים שלנו הרבה יותר טובה משלנו. לכן ישנם מספר ימים בשנה בהם הכלב מפגין פחד וחרדה יותר מהרגיל. ימים חורפיים וסוערים במיוחד במהלך החורף, חגים כמו חג פורים ויום העצמאות, ימי זיכרון וכמובן בזמני מלחמה וטרור. בימים אלו הכלב פוגש רעשים חזקים מאוד, רעשים כמו רעמים, זיקוקים, נפצים, מוזיקה חזקה, צופרי אוויר, זמבורות, אזעקות וצפירות. הכלב אינו מכיר ואינו מבין את הרעשים ואלו מעוררים אצלו רגשות של פחד עד כדי חרדה של ממש ואף רגש של מצוקה קיומית. הכלב מרגיש צורך להתגונן ולהגן על עצמו, על חברי הבית. בימים קשים אלו הכלב יכול "להתנהג מוזר", כלומר ללכת בבית בחוסר שקט הלוך וחזור, להרבות בנביחות כתגובה לאותם רעשים מפחידים, הסתגרות במלונה/ כלוב הטסה שלו, להפגין חוסר נכונות לשחק או פחד מפני יציאה החוצה לטיול ועוד. חשוב לציין, כלב שנמצא בחרדה גבוהה מאוד עלול להפגין התנהגות תוקפנית (אפילו אם לא היה תוקפן בעבר). עוד לגבי תוקפנות בכלבים 

וטרינר בקריית אונו

וטרינר בגני תקווה

 

כיצד נוכל לעזור ולהקל על כלבנו האהוב?

תחילה, במידה וכלבכם טרם חווה טראומה סביב ימים אלו ואינו מפחד מהסיטואציות שפורטו– מומלץ להשקיע בחשיפה הדרגתית ונכונה באקט מניעתי. תוכלו לתגמל את הכלב באמצעות משחק עם צעצוע אהוב או חטיף בנוכחותם של הקלטה של צפירה או רשרוש של רעשן וכל דבר יצירתי אחר שתוכלו לחשוב עליו. למידע נוסף אודות חשיפה למצבים חדשים ליחצו כאן

 

  1. להימנע משהות ארוכה בחוץ בימים הבעייתיים. לעשות טיולים קצרים מהרגיל למטרת עשיית צרכים בחוץ ולחזור הביתה. כלבים שבדרך כלל נמצאים בחצר הבית – הכניסו אותם הביתה. בנוגע לימי חג כמו פורים ויום העצמאות, אל תצאו עם כלביכם לעדלאידע או סיבוב במות בעיר.

  2. בבית נסו לספק לכלב פינה דמוי מערה. אם אין ברשותכם משהו עם קורת גג כמו מלונה או כלוב אילוף/ כלוב הטסה עם שמיכה מעל ניתן לאלתר באמצעות שולחן עם מפה גדולה לדוגמה. ייתכן שכלבכם ימצא שקט ונחמה בפינה זו.

  3. ניתן לבצע דה-סנסיטיזציה (הפחתה של הפחד) ולנסות להרגיל את הכלב לדברים כגון נוכחותה של מסכה על הפנים, רעש של רעשן וכדומה.

במידה והרעש המפחיד תפס אתכם בזמן טיול בחוץ: בהנחה  שהמצב מאפשר (לדוגמה, רעש של נפץ או זיקוקים) השתדלו לשדר לכלב ש"הכל בסדר" ולהמשיך ללכת בקצב רגיל כאילו כלום לא קרה. אין צורך לעצור ולרחם עליו או להתחיל לרוץ, אלו רק יעודדו תגובות של לחץ ופחד. המשיכו ללכת בקצב רגיל לכיוון הבית שם הכלב יוכל למצוא את הפינה החמה והמרגיעה שלו.

כאשר הרעשים המפחידים בחוץ ואתם בבית: הקפידו לסגור חלונות ודלתות (של המרפסת/החצר). עשו זאת בכדי להנמיך את עוצמת הרעשים וגם בכדי למנוע מצב של בריחה של הכלב. במידה והכלב שלכם לא חרד מידי מומלץ להסיח את דעתם בעזרת חטיפים וצעצועים במקביל לרעש, נסו לתרגל איתו פקודות שהכלב מכיר/ תנו לו צעצוע האכלה אהוב להתעסק איתו (כלב חרד במיוחד לא ישתף פעולה עם הסחות דעת שכאלו).
 

במקרים של חרדה גבוהה צרו קשר עם המרפאה הוטרינרית והתעניינו בטיפול תרופתי להורדת חרדה

כלבים רבים בורחים בימים אלו. חלק בורחים מהבית וחלק בורחים בזמן טיול.
למען ביטחונם של הכלבים ולמען שקט הנפשי שלכם הקפידו על הדברים הבאים:

 

  1. שימרו על הכלבים בתוך הבית וסיגרו את החלונות והדלתות היטב

  2. הקפידו לטייל עם הכלבים קשורים בימים אלו

  3. בדקו שקולר הכלב במידה הנכונה (מרווח של 2 אצבעות בין הקולר לצווארו). כלב חרד שמחפש מקום מסתור מפני הרעש יצליח לצאת מהקולר ולברוח

  4. במידה ועדיין לא ציידתם את כלבכם בתג עם שם ומספרי הטלפון שלכם. עשו זאת בהקדם

  5. חשוב לוודא שפרטי השבב מעודכנים נכונה במאגר השבבים (טלפון וכתובת) על מנת שבמידה והכלב יברח ניתן יהיה לאתר אתכם על פי סריקת שבב. אם אין לכלב שלכם עדיין שבב ניתן לבצע זאת אצל הוטרינר. את בדיקת פרטי השבב גם ניתן לבצע אצל הוטרינר. 

וטרינר בפתח תקווה

וטרינר בצמוד לפתח תקווה

לתיאום פגישה עם שני משה-054-2474892

 

 

 :אולי יעניין אותך גם 

וטרינר בפתח תקווה
וטרינר לקדחת קרציות בגני תקווה
וטרינר לקדחת קרציות בגני תקווה
bottom of page